جلد خوب با نبودن چین و چروک، غیر قابل دید بودن منافذ جلدی، و نداشتن  دانه های سرسیاه و دانه های جوانی دانه و جلد  شفاف بدون لکه مشخص می شود. جلد خوب یک فرآیند زندگی سالم است، هر چند برخی از افراد برای داشتن جلد خوب به صورت ارثی مستعد میباشند. برای دیگران، انتخاب شیوه خوب زندگی مانند رژیم غذایی متوازن ، مراقبت منظم جلد و نظافت خوب می تواند نقش عمده ای در حفظ سلامت جلد و ظاهرآنها بازی کند.

1. حجرات جلد بصورت متداوم در حالت تکثر و تجدید بوده حجرات کهنه جلد بعد از گذشتن مراحل خاصی به پختگی رسیده حجرات مرده سطح جلد را تشکیل و بالاخره از سطح جلد جدا گردیده و توسط حجرات جدید جاگزین میگردند پس برای سلامت جلد به تغذی متوازن ضرورت داریم  که حاوی پرویتنها ، ویتامینها، منرالها و به اندازه متوسط شحم باشد تا بتوانند ضروریاتی را که حجرات در حال انقسام دارند محیا سازد.  خوردن سبزیجات و میوه ها، حبوبات (نخود، لوبیا، دال) لبنیات کم چرب(شیر، ماست، پنیر..) گوشت( ماهی و مرغ با داشتن کولسترول کمتر بیشتر مفید اند) غذاهایی اند  که برای حفظ سلامت جلد خوب اند غذاهای غنی از ویتامین C مانند نارنج و سنتره، کیوی، کَرم ، بروکلی تازه، توت زمینی ، گلپی برای تولید کولاژن لازم است و کولاژن ماده ای است که در شادابی جلد رول ارزنده یی دارد. همچنان جلد سالم به مواد غذایی شامل ویتامین A مانند پالک، کرم، زردک، تخم مرغ، شیر و پنیر ضرورت دارد نوشیدن حداقل دولیتر آب در روز برای تصفیه بدن از سموم اهمیت دارد، میوه ها وسبزیها با داشتن مقادیر زیادی از مواد انتی اکسیدانت با خنثی نمودن رادیکالهای آزاد که از سبب مواجه شدن با شعاع آفتاب و استقلاب بدن ایجاد میگردد نقش مهمی در شادابی داشته و از پیری زودرس جلد و سرطانهای جلدی میتوانند جلوگیری نمایند.


2. شستن جلد با آب شیر گرم و صابون ملایم یا پاک کننده مناسب با جلد تان دو بار در روز و آبکشی کردن مکمل بقایای صابون و پس از خشک شدن جلد  استعمال کریم مرطوب کننده برای سلامت جلد اهمیت زیادی دارند. چنانچه آموزه های دینی بما میاموزد ( خیر الامور اوسطها) افراط و تفریط در نظافت جلد هردو میتواند برای جلد شما مضر باشد در حالیکه شستن جلد با صابون بیشتر از دوبار در روز توصیه نمیشود اما شستن دست وصورت تنها با آب چندین بار در روز بلا مانع است.  

3. محافظت جلد از شعاع آفتاب عملی مهم برای داشتن جلد جوان شفاف و شاداب میباشد شعاع آفتاب میتواند سبب سبب پیری زودرس جلد، لکه های جلدی ، تیره شدن جلد، لکه های پیری و بالاخره سرطانهای جلدی گردد پس همیشه حتی در موسم زمستان و روزهای ابری از ضد آفتاب با فکتور محافظتی حد اقل 15 الی 30 استفاده نموده و با استفاده از چتری و پوشیدن عینک آفتابی کلاه های لبه پهن جلد تانرا بیشتر از شعاع آفتاب محافظت نمایید.

4. مراقبت وسواسی جلد میتواند سبب زیان بیشتر به جلد شما گردد استعمال کریمهای مختلف تجارتی که در بازار با تبلیغات تجارتی که از نظر علمی هیچ بنیاد  اساس ندارند ( مثلا برطرف شدن لکه های جلدی در هفت روز، شفاف شدن جلد در ....) گاهی هم میتوانند به جلد شما آسیب وارد نمایند بعضا دیده شده که یک شخص هر دوالی سه روز کریمهای بهداشتی جلد خودرا به بهانه اینکه به جلد شان مفید نبود تبدیل میکنند یا هم از کریمهای مختلف همزمان استفاده مینمایند که محتوی این کریمها کاهی باهم سازگار نبوده و میتوانند سبب مشکلات جلدی مانند تخریش جلد حساسیت های جلد و یا سرخی و سوزش روی شوند متاسفانه چیزی که درین روزها بیشتر در بازار های کابل رواج یافته استفاده از مجموعه یی از کریمهای مختلف میباشد که اکثرا توسط فروشندگان مواد آرایشی بفروش رسیده و مجموعه یی از 7 کریم مختلف میباشد که با هم مخلوط شده و استفاده میگردند یکی از این کریمها، کریمی بنام بتنویت ان میباشد دارای خواص ضد التهابی و ضد حساسیت میباشد و جهت کاهش عوارض جانبی قصیر المدت سایر کریمها با آن علاوه گردیده است  این کریم که از جمله استروییدهای قوی بوده و هرگز توسط متخصصین جلدی برای جلد صورت توصیه نمیگردد زیرا استعمال دوامدار آن در جلد صورت میتواند سبب سرخی و سوزش روی، رویش موهای اضافی، نازک شدن جلد، بوجود آمدن خطوط سرخرنگ سطح جلد از سبب توسع رگهای خون جلد، و یک حالت مشابه به اعتیاد به استعمال متداوم آن میباشد. ثانیا مخلوط کردن کریمهای که  حاوی مواد کیمیاوی بشکل preservative و عطریاfragrance  و emulsifier میباشند که بعضآ با هم سازگار نبوده و میتوانند بصورت حاد و یا در طولانی مدت سبب مشکلات جلدی گردند که تداوی انها به مراتب مشکلتر از حالتی خواهد بود که شخص جهت رفع آن از این کریمها استفاده مینمود.   

5. خواب کافی و دوری از اضطراب و تشویش نیز نقش مهمی در سلامت جلد دارد 8 ساعت خواب در روز برای سلامت جلد بسیار مهم میباشد. 

7 comments:

اسلامپور گفت...

داکتر صاحب بسیار مطلب مفید بود؛ پس در اینصورت از کدام کرم ها می توان استفاده کرد و کدام کرم ها برای جلد مفید می باشد.
شخصأ خودم همیش جلد رویم پوستک پوستک می شود و در این مورد شما کدام نوع کرم را توصیه می نمایید.
سپاسگذار از لطف قبلی شما

Nabila Rahimi گفت...

با عرض سلام داکتر صاحب محترم بسیار مطالب مفید را به نشر میسپارید،داکتر صاحب من شخصاً نزد شما آمدم و برایم دوا توصیه کردن و میخواهم که بپرسم آیا پودر استفاده کرده میتوانم کدام ضرر به جلد ندارد

داکتر محمد عارف عابد گفت...
این نظر توسط نویسنده حذف شده است.
داکتر محمد عارف عابد گفت...

سلامپور عزیز تشکر از شما هم و امیدوار صحتمندی مشا میباشم.
اما در جواب سوال تان باید بنویسم بهترین کریمی که میتواند در سلامت جلد شما موثر باشد استفاده از کریمهای مرطوب کننده مانند dermosoft است که میتوانید شبانه استعمال کنید البته صبح و چاشت میتوانید از کریمهای مرطوب کننده که مناسب به جلد های خشک باشد مانند کریمهای ضد آفتاب sensetilial 50 و suncure 40 استفاده کنید هم سبب بهبود خشکی جلد شما میگردد و هم جلد تانرا از پیری زود رس جلد وقایه میکند.
اما در جواب سوال نبیله رحیمی باید گفت شما میتوانید پودر استفاده کنید استعمال پودر به جلد نمیتواند سبب مشکلات جلدی گردد

Rahmatullah alavi گفت...

سلام خدمت شما داکتر صاحب محترم!
سوال من این است که لکه های سال دانه در صورت است چگونه تداوی دارد؟ کدام راه تداوی مناسبت تر است؟
و از کدام نوع کرم ها برای شفافیت و صورت و برای جلوگیری از شعاع افتاب استفاده نمایم لطفا نام آنها را ذکر کنید.
تشکر>

Bashir bahzad گفت...

سلام خدمت شما داکتر صاحب محترم!
سوال من این است که جلدی من یگان وقت کمی تب یا حرارت سرخی پیدا میکند باید از کدام مرهم استفاده کنیم یا که در پیش کدام داکتر بروم تا این که جلد شفاف داشته باشم

Eng Sina Azizi گفت...

سلام داكتر صاحب محترم
صورت من خالهاي سياه دارد وتنها روي گونه ها يعني نزديك چشم من است و بعداز استفاده از كريم ها هندي لايه بردار كه تقريبا لايه برداري كرد حال هم دانه هاي سياه است وهم گونه هاي من سياه شده است كه خيلي واضع معلوم ميشود و من حيلي رنج ميبرم لطفا رهنمايي كنيد تشكر