درر برسی که در باره استعمال آفتاب به ابتکار صفحه بهداشت جلد در فیسبوک راه اندازی شده بود و در آن در حدود 94 اشترک کننده به سوالی که آیا شما از ضد آفتاب بصورت مرتب استفاده مینمایید؟ جواب داده بودند دریافت گردید که :
32.9 فیصد اشترک کنندگان همیشه  از ضد آفتاب استفاده مینمودند.                                   
32.9 فیصد اشتراگاهگاه  از ضد آفتاب استفاده مینمودند.              
34.04 فیصد شرکت کننده گان هرگز از ضد آفتاب استفاده نمی نمودند. 
با وجود اینکه تعداد کمی از بینندگان صفحه بهداشت جلد در این سوالنامه اشتراک کرده

1. شستن جلد قبل از خواب و دور نمودن تمام رسوبات مواد محیطی گردو غبار، هوای آلوده و مواد ارایشی و میک اپ استعمال شده در جلد بسیار ضروری بوده و باید هرشب انحام دهید. وضو نمودن بهترین روش پاک نمودن جلد بوده و چه بهتر است که هنگامی که بیشترین فواید متصور است زمان بندی گردیده است.
2. خشک نمودن جلد که باید به اهستگی و با فشار های ملایم روپاک بر جلد رو صورت گیرد و از کشش شدید و خشن روپاک با فشار زیاد بالای جلد خوداری نموده و روپاک های نرم و نظیف را انتخاب نمایید.
3. از کریمهای مرطوب کننده استفاده نمایید خوصآ اگر جلد تان خشک و یا نارمل باشد استعمال مرطوب کننده ها بسیار ضروری میباشد.
4. از کریمهای شب که حاوی رتینوید ها و یا اسیدهای میوه ای باشد با مشوره با داکتر معالج تان استفاده نمایید استعمال مستمر این کریمها سبب جلو گیری از پیری زود رس جلد میگردد. باید بخاطر داشته باشید که این کریمها مخرش بوده و باید مقادر بسیار کمی از آنهارا مالش دهید.
5. بالش تان باید نرم و ملایم باشد و کوشش نمایید به پشت بخوابید خوابیدن مستمر به یک پهلو سبب پیری زودرس صورت در همان طرف صورت میگردد.
تربوز حاوی لیکوپن بوده که این ماده یک انتی اکسیدانت قوی بوده و حجرات جلد را از صدمات رادیکال های آزاد محافظه مینماید رادیکال های آزاد بیشتر در جلد در اثر مواجه شدن به شعاع آفتاب بوجود آمده و سبب پیری زود رس جلد ، چین و چروک جلدی و حتی سرطانهای جلدی شده میتواند همچنان تربوز حاوی مقادیر بالای ویتامین های B و C و منرالهای چون پوتاشیم و مگنیزیم بوده که برای سلامت عمومی بدن مفید میباشد.
همچنان لیکوپن موجود در تربوز از اکسیدیشن کولسترول و رسوب آن در رگهای خون جلوگیری نموده و رول وقایوی در بوجود آمدن فشار خون بالا و امراض قلبی بازی میماید همچنان تربوز منبع خوب انرژی و آب بوده و یکی از نعمت های خداوند (ج) میباشد که در فصل سالی که بیشتر به آن ضرورت میباشد قابل دسترس میباشد.
چای سبز حاوی flavonoids بوده که برای صحت عمومی بدن مفید میباشد همچنان چای با داشتن پولی فینول های موجود در آن  خاصیت انتی اکسیدانت را داشته و از صدمه حجرات توسط عمل اکسیدیشن رادیکالهای آزادی که در هنگام استقلاب حجرات و مواجه شدن به شعاع آفتاب  و هوای آلوده تولید میگردند ممانعت میکند. ضمنا چای سبب رسانیدن آب به بدن که یک عنصر حیاتی و ضروری بوده و هر شخص بالغ روزانه به حد به اقل 1.5 الی دو لیتر آن نیازدارد میگردد چای همچنان دارای فلوراید بوده و برای صحت دندانها بسیار مهم میباشد واز کریس و یا پوسیدگی دندان و منگ یا calculas محافظه مینماید.
محققین انگلیسی دریافته اند که نوشیدن سه الی چهار گیلاس چای میتواند سبب کاهش حملات قلبی گردد. که این عمل با کاهش وزن ، کاهش کولسترول بد یا LDL و افزایش قابلیت توسع و عایی آن صورت گرفته طوریکه  از تصلب شراین و بندش آنها جلوگیری مینماید
به گفته Dr Ruxton از Kings College London نوشیدن آب مفید میباشد ام نوشیدن جای سبز که هم دارای آب و هم دارای انتیاکسیدانت میباشد برای صحت شما بهتر میباشد.
اما باید بخاطر داشت که تانین موجود در چای سبب کاهش جذب آهن گردید و میتواند سبب کمخونی گردد پس بهتر است کسانی که مصاب کمخونی اند کمتر از چای استفاده نمایند. 

رویهمرفته چای با داشتن پولی فینولها و  برای صحت مهم بوده میتواند از تکالیف قلبی، سرطانها و پیری زود رس جلد رول محافوی داشته باشد.
چای سبز را متخصصین جلد نسبت داشتن خواص انتی اکسیدانت که سبب محافظت جلد از تاثیرات ناگوار شعاع آتاب میگردد از چیری زودرس جلد محافظه مینماید میپسندند.

اکنه یا جوانی دانه که در کشور همسایه ما بنام جوش صورت هم یاد میگردد معمولا در شروع جوانی آغاز میگردد میتواند از سنین 12 الی 14 سالگی آغاز گردد اما بیشتر نزد جوانانی که 16 الی 20 سال عمر دارند دیده میشود بعداز 20 الی 25سالگی بصورت آهستگی رو به بهبودی رفته و اکثر مریضان بعد از 25 سالگی بهبود میابند درسن 25 سالگی 12 فیصد خانم ها و 5 فیصد مردها مصاب جوانی دانه بوده اما نزد 5 % خانمها و مردها تا سن 45 سالگی ادامه میابد.
1. وراثت رول مهمی در شیوع اکنه یا جوانی دانه دارد تحقیقات نشان داده است که در صورتی در یک زوج هردو مصاب جوانی دانه باشد شیوع اکنه نزد فرزندان آنها 3:4 میباشد یعنی از 4 طفل شان سه طفل شان مصاب اکنه خواهد شد در حالیکه اگر یکتن از آنها مصاب جوانی دانه باشد این حالت به 1:4 کاهش خواهد یافت ( یک طفل ازچهار طفل شان مصاب جوانی دانه خواهد بود)
2.ارثیت نه تنها در شیوع جوانی دانه بلکه در دوام و شدت آن نیز رول خواهد داشت.
3. استعمال مواد آرایشی خصوصآ موادی که دارای خاصیت روغنی و چرب میباشند با بسته نمودن دهنه غدوات چربی، تراکم چربی د رداخل غده ، مداخله میکروبها و بالاخره ایجاد التهاب میتوانند سبب شدت و دوام اکنه گردند.
4. تغیرات هورمونی که از سبب امراض داخلی بمیان آید مانند polycystic ovari disease که یک مرض نسایی تخمدان میباشد نیز میتواند سبب ادامه و تشدید جوانی دانه گردیده و برعلاوه جوانی دانه ، موهای اضافی ، چاقی وکاهش در مدت عدات ماهوار و افزایش فواصل بین دورهای عادت ماهوار دیده میشود. تغیرات هورمونی که در هنگام
اخذ بعضی از ا دویه جات دواهای ستیرویدی، بعضی از انواع دوا های ضد حاملگی هم میتواند سبب دوام و شدت جوانی دانه گردد.
5. عادت ماهوار نزد خانمها بوجود مییاید سبب شدت جوانی چند روزی قبل ودر جریان عادت ماهوار میگردد.


روز جمعه روز تفریح و میله است و اکثر هموطنان ما به میله و تفریح میروند این سرگرمی باعث نشاط و فرحت خاطر گردیده و سبب کاهش تنش های عصبی و رفع خستگی جسمی گردیده و چون جلد آیینه نمایش حالت درونی ( اعضاء داخلی و روانی) میباشد و همه آنها میتواند سبب تغیرات در جلد گردد بهتر شدن حالت روانی و رفاه خاطر و یک روز بدون فشار کاری، خستگی جسمی و روحی و هزارن مشکلی که ما هنگام کار مواجه میشویم میتواند برای جلد ما عالی باشد. امراض چون  پسوریازس، نیورودرماتیت و حتی جوانی در صورتی که تفریح سالم باشد میتواند نسبتآ بهبود یابد.
اما چه چیز را هنگام رفتن به میله و تفریح مراعات نمایید؟
1. هنگام تفریح چیزی که زیثاد تصور میشود برای جلد خطر آفرین باشد مواجه شدن به شعاع آفتاب است خصوصا اگر جلد شما روشن باشد و  معمولا سایر روزهابه مدت زیاد به آفتاب مواجه نمیشود این حالت میتواند سبب آفتاب سوختگی گردیده ضمنا شعاع آفتاب سبب بوجود آمدن لکه و تیره تر شدن لکه های موجود و در طولانی مدت سبب پیری زود رس جلد، چینو چروک جلدی و بالاخره سبب سرطانهای جلدی گردد پس باید از لباس های آستین کوتاه استفاده ننمایید از کلاه های آفتابگیر استفاده نموده و ضد آفتاب تانرا هر دوساعت بعد استفاده نمایید و کوشش نمایید تا جای سایه را حهت نشستن انتخاب نمایید.
2. متوجه خوراک تان  باشید و کوشش نمایید بیشتر از سبزیجات و میوجات استفاده نمایید و چیزیکه معمول است صرف غذاهای فوق افعاده چرب در میله ها است سعی ننمایید تا فواید میله تان را به اخذ غذاهای چرب کاهش دهید خصوصا اگر شما جوانی دانه دارید و متوجه شده اید که غذاهایی سبب بدتر شدن حالت تان میگردد حتی در میله هم از آن اجتناب نمایید.
3.  از اخذ نوشیدنی های الکولیک، سگرت کشیدن و سایر مواد اعتیاد آور و نشه ای جدآ خودارای نمایید بیاد داشته باشید بیشترین معتادین اعتیاد شان از میله آغاز میگردد.
4. از فعالیت های سبب صدمه رساندن به جلد تان میگردد اجتناب نمایید.
تفریح خوب و خوشی نمایید.


نظافت جز ء ایمان و اساس حفظ الصحه جلد میباشد جلد پاک و نظیف از بیماری های میکروبی و فنگسی در امان میباشد ونشاندهنده شخصیت عالی فرد میباشد وضو نمودن بهترین شیوه شستن جلد بوده و تمامی قسمت های جلد که برهنهمیگردد و ویا برهنه میباشد در آن شسته میشود و از الودگی های هوایی و محیطی پاک میگردد. شستن عادی دست و روی طور معمول سبب پاک ساختن دستها تا مچ و روی میگردد که کافی نمیباشد. باید در شستن جلد تان حد تعادل را همانگونه که رهنمایی دینی است که خیر الامور اوسط ها مراعات شود و از افراط در شستن حذر شود خصوصا در صورتی که از صابون استفاده مینمایید نباید بیشتر از دوبار در روز از صابون استفاده و نمایید و در صورتی که جلد تان خشک باشد بعد از شستن با صابون از کریمهای مرطوب کنندهای استفاده نماید.
زخ جلدی چیست و چه انواعی دارد؟
زخ جلدی رشد غیر نارمل و  غیر سرطانی حجرات جلد به علت انتان ویروسی در طبقه  فوقانی جلد با غشاهای مخاطی میباشد. ویروسهایی كه باعث به وجود آمدن زخ جلدی  می‌شوند مربوط به خانواده‌ای از ویروسهای به نام  human papillomavirus پاپیلومای ویروس انسانی هستند.
شکل یك زخ جلدی  بستگی به محل مصابیت آن دارد. زخ جلدی  معمولا همرنگ جلد بوده و در تماس  درشت  میباشند اما گاهی هم می توانند صاف و هموار باشند. انواع مختلف از زخ جلدی  وجود دارد كه عبارتند از: زخ جلدی های هموار plane wart، زخ های جلدی  كف پا plantar warts ، ، زخ های جلدی تناسلی. Genital warts
زخ جلدی  معمولی:common warts  
این نوع زخ جلدی  معمولا اطراف ناخن، روی انگشتان و پشت دست دیده می شوند. این نوع زخ ‌بیشتر در نواحی‌ای كه در جلد خراشیدگی ایجاد شود مثلا به تعقیب جویدن ناخنها یا كندن گوشه های ناخن به وجود می‌آیند 
.
زخ جلدی ‌های پا:
این زخ جلدی كه معمولا در كف پا ایجاد می‌شوند و اگر به تعداد زیاد و بشکل گروپی  به وجود ‌آیند بنام  زخ جلدی موزایک مانند یاد  می‌شوند. بیشتر زخ جلدی های كف پابر عکس زخ جلدی های معمولی به سمت خارجی جلد برجستگی نیافته بلکه بداخل  نفوذ مینمیاند. زیرا فشار حاصل از راه رفتن روی كف پا، باعث صاف و هموار شدن آنها شده و آنها را به داخل جلد فشار می دهد. در سطح این نوع زخ ها اكثرا نقاط سیاه رنگی  دیده می‌شود كه همان رگهای  خونی است كه تغذیه آنها را به عهده دارند.
زخ جلدی های كف پا ممكن است دردناك باشند
زخ جلدی های هموار :
این زخ جلدی ها نسبت به سایر انواع  زخ جلدی  كوچك تر بوده، سطحی هموارتر دارند و اكثرا به تعدا زیاد دیده می‌شوند (۲۰ تا ۱۰۰) . ممكن است هر جایی از بدن را مصاب كنند ولی در كودكان و نوجوانان بیشتر روی صورت به وجود می‌آیند. این زخ جلدی ها در بزرگسالان بیشتر اوقات در آقایان، در نواحی رویش ریش پیدا می‌شود. احتمالا صدمه دیدن جلد هنگام تراشیدن موهای آن ناحیه علت ایجاد این پدیده است 
.
زخ جلدی  تناسلی:
این زخ جلدی  ها شكل شایع نگران كننده ای در بالغین به شمار می روند و اكثرا كوچك و لشم هستند. ولی می‌توانند باریك و طویل  هم باشند. این زخ جلدی ها نرم بوده و برخلاف بقیه زخ ها ی جلدی درشت پوستک پوستک نیستند. زخ های جلدی تناسلی ممكن است، داخل مهبل یا عنق  رحم در خانمها، اطراف معقد و یا داخل ریکتوم را مصاب كنند.
ویروس‌هایی كه عامل زخ جلدی های تناسلی هستند به ندرت باعث زخ جلدی های دست یا پا می‌شوند، ولی می‌توانند باعث بوجود آمدن زخ جلدی هایی در دهان شوند. به نظر می‌رسد زخ جلدی های تناسلی با سرطانهای ناحیه تناسلی عنق رحم اختلاط دهد که اکثرآ نزد خانمها بدون موجودیت زخ جلدی  های ناحیه تناسلی بوحود مییاید.
زخ های جلدی تار مانند :
معمولا این زخها طویل و تار مانند بوده  به سرعت رشد و انکشاف و انتشار نموده وبیشتر در روی صورت مردهای که ریش شان را میتراشند، در اطراف دهن و چشمها دیده میشوند یا در نواحی رویش ریش دیده میشوند.

علت مصابیت به زخ جلدی  چیست؟
زخ جلدی ها می‌توانند از شخصی به شخص دیگر یا از یک شخص از یک زخ جلدی  به سایر نواحی جلد وگاهی بطور غیر مستقیم از طریق وسایل آلوده منتقل شوند. از اولین تماس با ویروس تا زمانی كه زخ جلدی  آنقدر بزرگ شود كه با چشم قابل دیدن باشند، معمولا چندین ماه طول می‌كشد. خطر مصابیت به زخ های جلدی دست، پا و زخ های جلدی هموار كم است.
به نظر می‌رسد كه زخ جلدی های تناسلی قدرت بیشتر سرایت را  داشته باشند. بنابراین لازم است تدابیری به كار برده شود كه از انتقال زخ جلدی های تناسلی از مریض به همسر او جلوگیری شود.
برخی از مردم، به علت ضعف سیستم معافیتی  نسبت به این ویروس، هر بار كه با ویروس زخ جلدی  تماس جلدی داشته باشند مبتلا به اندفاعات جدید می‌شوند. اگر جلد به هر شكل آسیب ببیند، ویروسها راحت تر زخ جلدی  ایجاد می‌كنند.
به همین دلیل كودكانی كه ناخن خود را می جوند یا گوشه‌های ناخن خود را می‌كنند بیشتر مبتلا به زخ جلدی  می‌شوند، برخی نیز بیشتر از بقیه مبتلا به زخ جلدی  می‌شوند. همچنین بیمارانی كه سیستم معافیتی  ضعیفی دارند بیشتر مستعد انتان با ویروسهای زخ جلدی  هستند.
متخصصین جلدی زخ جلدی  های جلدی را چگونه تشخیص میدهند؟
معمولآ زخ جلدی های جلد توسط دیدن مستقیم زخ جلدی  تشخیص داده میشوند

ضرورت درمان زخ جلدی  تا چه اندازه است؟
در كودكان، معمولا زخ جلدی ، بدون درمان و پس از طی دوره‌ای چند ماهه تا چندین ساله بهبود میابد. با این وجود، از آنجا كه احتمال گسترش زخ جلدی  به سایر نواحی بدن فرد مبتلا و یا انتقال آن به افراد دیگر وجود دارد، تدوای زخ جلدی  باید صورت گیرد.
بویژه هنگامی كه زخ جلدی های باعث ناراحتی یا درد شوند، درمان ضروری میباشد. در زخ های جلدی تناسلی مزمن، احتمال ابتلا به سرطان جلد تا حدودی افزایش پیدا می‌كند.
همچنین در خانمهای مبتلا به زخ جلدی های تناسلی، احتمال ابتلا به سرطان عنق رحم بیشتر است. به همین دلایل، همه بالغین مبتلا به زخ جلدی  تناسلی باید تحت درمان قرار گیرند. تمامی خانمهای مبتلا به زخ جلدی  تناسلی حتی پس از درمان باید بطور منظم آزمون پاپ اسمیر را انجام دهند.
چگونه میتوان از زخ جلدی های جلد وقایه نموده و یا از انتشار زخ جلدی  های موجود جلوگیری کرد؟
·         اگر دوستان دارید که دارای زخ جلدی های جلدی میباشند زخ جلدی  انها را لمس ننمایید.
·         در صورتی که از حمام عمومی استفا ه مینمایید کوشش کنید از پاپوشهای عمومی استفاده نکرده و از سرپایی خود تان استفاده نمایید.
·         پاپوش خود را خشک نگهدارید زخ های جلدی پا در محیط مرطوب بیشتر منتشر میابد.
·         هرگز به کندن و خارش نمودن زخ جلدی های جلدی تان نپردازید
·         از لیف نمودن وکیسه نمودن ناحیه مصاب زخ جلدی  خودراری نمایید
·         اگر مصاب زخ جلدی  های صورت استید از تراش نمودن ریشتان بپرهیزید.
·         زخ جلدی  های ناحیه تماسلی دارای خطر بیشتر انتقال به همسر و  تحول به سرطانهای رحم را داشته که به به سرعت باید تداوی شوند.
·         ادویه توصیه شده تانرا مطابق توصیه داکتر معالج تان استفاده نمایید.
تداوی زخ جلدی های جلدی چگونه صورت میگیرد؟
در تداوی زخ جلدی های جلدی معمولآ از لیزر ، الکتروکواتری، کرایو تراپی، کانترادین،  پودوفیلین، لایه برداری کیمیاوی، ایموکویمود ( زخ جلدی های تناسلی) زرق موضعی بلیومایسن و مشتقات حاوی سلیسلیک اسید میتوان استفاده نمود.

رنگ جلد که توسط موجودیت مقدار میلانین یا همان رنگ جلد، موجودیت خو ن اکسیجن دارو کارین دای اکساید درا و کاروتین تعنین میگردد.
به نقل از مجله پلاس وان در نیتجه تحقیقاتی که در پوهنتون سنت اندروز لندن بالای 35 نفر صورت گرفت دریافتند جلد کسانی که بیشتر از میوه و سبزی استفاده میکنند دارای رنگ بهتر میباشد. که سبب آن موجودیت مقادیر بالای کارتینویدها ذکر گردیده است البته در این تحقیق دیده شد نزد کسانی که تحت تحقیق قرار داشتند طی شش هفته صرف بیشتر میوه و سبزیها رنگ جلد شان به مراتب بهتر شد کاریتینوید ها که دارای رنگ سرخ و زرد میباشند سبب میگردد تا جلد بیشتر روشن بنظر برسد.

از جانب دیگر بعضی ها فکر میکنند که مصرف میوها و سبزی ها سبب کاهش تولید رنگ جلد یا میلانین میگردد ولی اما در حقیقت تغیر رنگ جلد با مصرف میوه ها بیشتر مربوط میشود به موجودیت کاریتینوید ها تا کاهش تولید رنگ جلد تو سط حجرات رنگساز.
ازجانب دیگر میوه ها با داشتن مقادیر بالای لیکوپن و یتامین سی و سایر مواد انتی اکسیدانت حجرات جلد را از را دیکال های آزادی که دراثر مواجه شدن به شعاع آفتاب یا فعالیتهای میتابولیک آنها تولید میگردد محافظه نموده و رول عمده ای در جوان ماندن جلد بازی مینماید.
لیزر چیست؟
لیزر LASER  یک نامیست مشتق شده از کلمات Light Amplification by Steimlation of Emission and Radiation    میبا شد و عبارت از نور تقویه شده با انتشار تشعشع.  اکثرآ لیزر توسط عده یی  اشتباهآ لایزر تلفظ  گردیده  که از آن کلمه lyser  برداشت میگردد که به معنی لیز کننده یا تخریب کننده میباشد که لیزر بان ارتباط ندارد. لیزر در حقیقت شعاع نوریست با طول موجه واحد مثلآ 585 ، 632 ، 1064 و غیره و که ساختماانهای خاصی را در جلد هدف قرار داده و سبب تخریب آن میگردد و قتی نور به جلد میرسد میتواند از سطح جلد انعکاس نموده و دوباره برگشت نماید، در سطح جلد انتشار نماید و یا تو سط حجرات جلد جذب گردد جذب شدن نور توسط حجرات سبب عکس العمل های کیمیاوی نوری ( phoyochemical reaction )  عکس العمل های  حرارتی نوری( phototherm reaction ) گردیده و سبب  بلند رفتن درجه حرارت این حجرات و بالاخره سبب از بین رفتن آن میگردد.پس جهت تاثیرات لیزر  شعاع لیزر باید توسط مواد خاصی در جلد جذب گردیده و عکس العمل های فوق در آن رخ دهد تا نتایج مطلوب بدست آید. در جلد عموما چهار چیز مورد هدف قرار میگیرند که این مواد بنام کروموفو یاد گردیده و عبارت اند از آب، میلانین یا رنگ جلد، الیاف کولاژن و کریوات سرخ میباشد. که نظر به تکلیف جلدی یکی ازین اینها انتخاب میگردد مثلآ جهت تداوی موهای اضافی  از نورکه دارای  طول موجه ای خاصی باشد و توسط رنگ جلد یا میلانین که بیشترین مقدار آن در موهای موجود است جذب گردد جذب شدن این شعاع توسط مو سبب تغیزات یا عکس العمل های نوری حرارتی گردیده و سبب گرم شدن مو میگردد  گرم شدن مو سبب تخریب حجرات سازنده مو که در پیاز مو موجود است و این حجرات که به مقابل حرارت بسیار حساس اند سبب تخریب آنها میگردد  در حالیکه صد مه  انساج مجاور هیچ و یا ناچیز میباشد. بهمین ترتیب در صورت تداوی سرخی جلد که در جلد رگهای سطحی خون موجود میباشد از شعاعی استفاده میگردد که بیشتر توسط کریوات سرخ  خون جذب گردده و بلند رفتن حرارت آنها سبب تخریب رگهای خون گردیده و سرخی روی از بین برود  بدون اینکه به انساج مجاور صدمه وارد گردد.
کدام اشخاص جهت تداوی با لیزر بسیار مناسب میباشد؟
داشتن جلد سفید جهت تداوی بالیزر بسیار آیده آل میباشد با وجود آنکه لیزر را میتوان در جلد های تیره هم استفاده نمود اما بهر صورت بهترین نتایج تداوی نزد اشخاص با جلد روشن تصور میشود.
کدام امراض را میتوان با لیزر تداوی نمود؟
بیشترین امراض جلدی که با تداوی های دوایی جواب نمیدهند مانند موهای اضافی، سرخی و سوزش روی ، خالهای جلدی، زخهای جلدی، خالهای سوزنی، سرطانهای جلدی( در مراحل ابتدایی) ، سکار یا داغ و لکه جوانی دانه و سالدانه و سایر سکار های جلدی، دوباره جوانسازی جلد، بعضی انواع لکه های جلدی بدن ( رول لیزر در تداوی لکه های روی یقینی نیست) ...
عوارض جانبی تداوی با لیزر چیست؟
صورت که درتداوی با لیزر اندازه انرژی و سیستم لیزر مناسب که دارای طول موجه خاصی باشد که مطابق مرض جلدی را تداوی مینمیایم باشد ، با در نظر داشت skin phototype یا رنگ جلد انتخاب گردد تداوی بالیزر دارای کمترین عارضه بوده و اکثرآ بدون عوارض جانبی میباشد. بهرصورت تدوای مریضان  بدون در نظر گرفتن مورد فوق میتوانند سبب سوختن جلد ، لکه های جلدی و بوجود آمدن داغ یا سکار گردد.
ایا تداوی موهای اضافی با لیزر سبب تغیرات هورمونی میگردد؟
هرگزنه تداوی با لیزر سبب تخریب موهای اضافی که شاید از سبب عدم توازن هورمونی بوجود آمده اند میگردد و لی هیج تاثیری بالای هورمونها ندارد.
آیا تداوی با لیزر سبب بوجود آمدن سرطانهای جلدی یا سرطانهای داخلی میگردد؟
یکی از میتود های تداوی سرطانهای جلدی در مراحل اولیه تداوی با لیزر میباشد. هیچ مطالعه علمی ثابت نکرده که لیزر سبب سرطانهای جلدی میگردد. در حقیقت در تداوی با لیزر از هیچ نوع شعاعی استفاده بعمل نمیاید که سبب سرطانهای جلدی و یا داخلی گردد. در تداوی با لیزر عمومآ از طیف نوری قابل دید vesible light  و infrared استفاده بعمل میاید که هرگز سبب سرطانهای جلدی نمیگردد ببیشترین عامل سرطانهای جلدی شعاع ماورای بنفش میباشد که در لیزر از آن استفاده بعمل نمیاید.
تداوی بالیزر سبب بیشتر شدن موهای اضافی میگردد؟
درصورت که انرژی مناسب جهت تداوی موهای اضافی استعمال نگردد شعاع لیزر میتواند سبب رشد بیشترموهای اضافی گردد. که خوشبختانه بسیار نادر میباشد.
چه کسی میتواند به تدوای مریضان توسط لیزر بپردازد؟
متخصص جلدی که حد اقل سه سال دوره تخصص جلدی را در یکی از مراکز تریننگ جلدی دوکتوران در داخل و یا خارج کشور و دارای سند متخصص جلدی بوده و همچنان دوره آموزشی لیزر را در یکی از کشورهای خارجی سپری نموده باشد.
شما هم سولاتی که در باره لیزر دارید بپرسید تا به شما جواب داده شود.
جوانی دانه در نوزادیاگرچه جوانی دانه مرضیست که معمولا جوانها را مصاب میسازد اما میتواند در هر سن و سال رخ دهد و لی عموما ار ماه ششم الی ده سالگی دیده نمیشود یکی از اشکال جوانی دانه در هنگام نوزادی دیده شده بنام اکنه نوزادی یاد میشود 
علت 
لکهای نصورای رنگی است که اکثرا در تنه بصورت ولادی موجود میباشد درصورتی که این لکه های کمتر از 6 عدد باشد نارمل بوده و مشکلی را به بار نمیاورد ولی در صورتی که بیشتر از 6 عدد بوده و اندازه آن بزرگتر از 5ملی متر در قبل از جوانی و 15 ملیمتر در هنگام و بعد از جوانی باشد اکثرا علامه مرض ارثی بنام نیوروفیبروماتوزیس میباشد. البته امراض دیگری نیز وجود دارد که در آن اینگونه لکه ها دیده میشود مانند McCune-Albright syndrome
Silver-Russell syndrome
Ataxia telangiectasia
Bloom syndrome
Basal cell nevus syndrome
Gaucher disease
Chiak-Higashi syndrome
Hunter syndrome
Maffucci syndrome
Multiple mucosal neuroma syndrome
Watson syndrome
خوشبختانه سندروم های فوق بسیار نادر بوده و اکثرآ این لکه ها سیر سلیم داشته و همرا با مصابیت اعضاء داخلی توام نبوده و
  صرف یک تغیر رنگ جلد باشد.
این طفل مصاب یک عدد
Café au Lait Macule   بوده که شکل ظاهری آن بسیار مشابه به نقشه آفغانستان میباشد که امیدوارم یک Café au Lait Macul مجزا بوده وتوام با مصابیت اعضاء داخلی نباشد.
ین روزها چیزی که بیشتر از دختر خانمها به آن علاقمند شده اند و در باره آن صحبت میکنند و فکر میکند بهترین روش مراقبت جلدمیباشد استعمال ماسکهای میوه یی میباشد.
 آیا استعمال ماسکاها میوه ای واقعآ برای جلد مفید است و اگر است فواید آن چیست؟
طبقه سطحی جل که بنام اپیدرم یاد میشود حاوی چهار طبقه حجرات بود که بمرور زمان حجرات طبقه عمیق با پختگی رسیده و و بطرف بالا صعود نموده و بالاخره حجرات سطحی جلد که حجرات مرده و سخت و غیر قابل نفوذ را میسازند که به جلد مقاومت دارده از نفوذ پذیری میکروبها و مواد مضره ممانعت نموده و ضرباتیرا که به جلد وارد میگردد کاهش میدهد همچنان لایه غیر نفوذی را میسازد که صرف مواد شحمی ( کریمها، مواد روغنی و پماد ها) را اجازه عبور میدهد و از ضایع شدن آب جلد نیز ممانعت بعمل میاورد ضمنآ یکی از وظایف جلد وظیفه منعوی یا barrier function جلد میباشد که مانند یک مانعه قوی عمل نموده و از دخول و خروج مواد از طریق جلدی جلوگیری مینماید 
آیا جلد با داشتن چنین موانعی اجازه میدهد که ویتامین ها و یا سایر مواد مفیده میوه ها از جلد عبور نماید؟

نخیر جلد سالم هرگز عبور ویتامین و سایر موادمغذی موجود در میوه ها را از طریق جلد اجازه نمیدهد تا سبب شفافیت جلد و جوانی جلد تان گردد. چه اکثر این و یتامین منحل در آب بوده و از طریق سد شحمی که جلد دارد عبور نمیتواند و یتامین های منحل در شحم هم صرف در حالیکه با مواد روغنی توام باشند میتواند از جلد عبور نماید.
اب موجود در ماسکهای میوه ای را طبفه سطحی جلد یا طبقه قرنی جذب نموده و میتواند بصورت کوتاه مدت سبب رطوبت و لطافت جلد گردد ولی این تاثیرات موقتی بوده و هیچگونه تاثیرات طولانی مدت بالای جلد نمیباشد.
بعضا گفته میشود اسید های میوه ای موجود در میوه ها سبب ازبین بردن حجرات مرده جلد گردیده سبب شفافیت جلد میگردد اسید های میوه ای واقعا دارای چنین تاثیرات میباشد اما قابل یاد آوریست که مقدار این اسید ها در میوه ها بسیار پایین بوده و باین فیصدی پایین نمیتوانند سبب جدا سازی حجرات مرده جلد گردند. مثلا گلایکولیک اسید که از نیشکر، مالیک اسید ازسیب و تارتاریک اسید از انگور بدست مییاید و در لایه برداری از آن جهت برداشتن لایه های سطحی جلد استفاده میگردد مثلا گلایکولیک اسید با فیصدی 25 الی 70 فیصد دارای چنین تاثیرات بوده و میوه ها ابدآ دارای چنین فیصدی بلند این اسید ها نمیباشند که سبب برداشتن حجرات مرده جلد گردند.
پس بهتر خواهد بود تا این میوه ها را نوش جان کنیم تا از ضایع شدن بیهوده آن و اتلاف وقت خود تان جلوگیری نموده باشم و هم مواد مغذی موجود در این میوه ها از طریق خون به جلد برسد. و از مزایای آن مستفید گردیم.