عسل، شیرینی طبیعی به رنگ کهربایی است که طعم و بوی آشنایی دارد و مورد پسند عموم مردم قرار دارد مزایای بسیاری را  به عنوان یک محصول عاری از مواد کیمیایی مراقبت جلد دارا میباشد. عسل برای مراقبت از جلد با طرق مختلف میتواند مفید باشد. عسل دارای خواص ضد میکروبی بوده و در التیام زخم های جلدی میتواند موثر باشد. استعمال عسل سبب میگردد جلد شما رطوبت خودرا حفظ نموده و سبب درخشندگی و شادابیت جلد تان گردد.

عسل مرطوب کننده خوب جلد

عسل میتواند بصورت یک مرطوب کننده جلد عمل نماید خواصی که بنام Humectant یاد میگردد و سبب میشود تا عسل آب را از محیط جذب نموده وسبب نرمی ،رطوبت و ملایمت جلد گردد و میتواند به حیث یک رژیم مراقبت جلد های خشک استعمال گردد.و  با استعمال ماسک صورت که ترکیبی از مسکه و عسل باشد شما میتوانید رطوبت جلد تانرا تامین نموده و از خشکی، پوستک شدن و خارش جلد در امان باشید.

عسل محافظ جلد در مقابل صدمات که ناشی از شعاع آفتاب ، هوای آلوده و مواد کیمیاوی میباشد

عسل یک آنتی اکسیدانت طبیعی که نه تنها استفاده آن بشکل خوراکی مفید میباشد بلکه عسل میتواند بالای جل تطبیق گردد. آنتی اکسیدانت ها می تواند ارگان های داخلی بدن را از یک نوع صدمه کیمیاوی که به نام استرس اکسیداتیو یاد میگردد محافظه نمایند و می توانند به سلامت کلی بدن کمک کنند. خواص انتی اکسیدانت عسل سبب میگردد تا جلد را از آسیب های مضره شعاع الترا ویولیت  آفتاب محافظت نموده و در پیشگیری از پیری زود رس جلد، لکه های پیری ، چین و چروک زودرس صورت و بالاخره سرطانهای جلدی کمک کننده باشده.

تسریع التیام زخم

عربها از سالهاست از عسل بشکل پانسمان زخمهای سوختگی استفاده مینمایند عسل دارای خواص ضد میکروبی بوده و در وقایه از تداخل میکروبها و تاخیرالتیام زخم جلوگیری مینماید به گذارش انجمن متخصصین جلدی نیوزیلاند عسل دارای آزمولاریتی بالا بوده که آنرا قادر میسازد تا آب زخم را جذب نموده و سبب خشکی محیط زخم گردد این عمل سبب میگردد تا میکروبها در محیط خشک زخم  رشد ننمایند . از جانب دیگر عسل با جذب آب سبب ازاد ساختن هایدروحن پراکساید گردیده و محیطی را ایجاد مینمایند که از رشد میکروبها جلوگیری نمایند اما با وجود اینکه هایدروجن پراکساید میتواند به جلد مضر باشد خوشبختانه ازاد شدن هایروجن پراکساید بشکل تدریجی صورت میگیرد که به جلد آسیب وارد نگردد همچنان عسل خصوصا عسل های درخت  Manuka دارای مواد ضد میکروبی طبیعی بوده و از رشد میکروبها در زخم جلوگیری نموده و سبب التیام زخم میگردد.
اما کدام عسل باید جهت تسریع التیام زخم استعمال گردد؟ امروز عسل های طبی به بازار عرضه میگردد که بصورت معقم بوده و کیفیت و اصیل بودن آن در لابراتور آزمایش شده و میتواند در التیام زخمهای مزمن مانند  زخم بستر ، ، قرحات پا نزد مریضان مصاب شکر، سوختگی ، قرحات پا ها و بالاخره قرحات میکروبی جراحی و صدمات جلدی استفاده گردد.
نشان  داده شده است  که قرحاتی که  با تداوی های معمولی ضد میکروبی و پانسمانهای معقم بهبود نیابیده اند با تداوی با پانسمانهای عسل بزودی بهبودی  میابند  درد، تورم و التهاب بزودی ازبین رفته بوی نامطبوع زخم توقف یافته و دیبریدمنت یا برداشتن بقایای انساج مرده از زخم بدون درد و صدمات به حجرات در حال نشونما با پانسمان عسل صورت به سهولت  صورت میگیرد عسل سبب تسریع التیام زخم با کمترین داغ یا اسکار میگردد. همچنان عسل میتواند بصورت کمک اولیه سوختگیها انجام یابد که با داشتن خواص ضد التهابی در کاهش التهاب و ناراحتی سوختگی میتواند موثر باشد.
به گذارش از سایت خبری CNN میتواند در تداوی اکنه یا جوانی دانه ، تورم اطراف چشم  موثر بوده همچنان میتوان از ان بشکل یک سکرب استفاده نمود همچنان جهت تداوی اکزیما عالی میباشد.